$>
you're reading...
Anonymous, Operations

Anonymous: Operation Turkey – Fighting the censorship taking place in Turkey


Merhaba Türkiye,

Over the last few years, we have seen how the Turkish government has tightened its grip on the internet. It has blocked thousands of websites and blogs while abusive legal proceedings against online journalists persist. The government now wants to impose a new filtering system on the 22nd of August that will make it possible to keep records of all the people’s internet activity. Though it remains opaque why and how the system will be put in place, it is clear that the government is taking censorship to the next level.

These acts are inexcusable. Accessing and participating in the free flow of information is a basic human right. Anonymous will not stand by while the Turkish government violates this right. We will bring our support to circumvent censorship and retaliate against organizations imposing censorship.

Hundreds of thousands of people protested against internet censorship decisions but AKP government ignored the voice of the people and violently oppressed the protesters.

We call on all internet citizens to support freedom of speech by pushing the Turkish government to stop these foolish policies. The free flow of information won’t be stopped. Sharing of knowledge won’t be stopped. It is time to fight for our rights and stand up for what we believe in.

More information: http://tinyurl.com/5vd4f9p

Join us in the IRC channel to discuss what we can do to liberate the internet:

http://chat.mibbit.com/?server=194.8.74.43&channel=%23opTurkey

(server: irc.anonops.li, channel #opturkey)

We are Anonymous.
We are Legion.
We do not Forgive.
We do not Forget.
Expect us.

Turkish:

Merhaba Türkiye,

Son yıllarda, Türkiye hükümetinin internet üzerindeki kontrolunun ne denli arttığına tanık olduk. Binlerce websitesi ve blog engellenirken, aynı zamanda internet gazetecilerine karşı başlatılan yasal kovuşturmalar devam etmektedir. Hükümet şimdi de 22 Ağustos’ta, internet kullanıcılarının tüm aktivitelerinin kayıt altına alınmasını mümkün haline getirecek olan yeni bir filtreleme sistemi uygulamaya koymak istiyor. Böylesi bir sistemin ne zaman ve nasıl uygulamaya konulacağı hala muğlak olsa da, kesin olan şey hükümetin internet sansürünü bir üst seviyeye çıkardığıdır.

Bu sansür uygulamaları mazur görülemez. Serbest bilgi akışına erişim ve katılım temel bir insan hakkıdır. Türkiye hükümeti bu temel hakkı ihlal ederken, ‘Anonim’ (Anonymous) eylemsiz kalmayacaktır. Sansürü engellemek için desteğimizi verecek, sansür uygulayan kurumlara karşı harekete geçeceğiz.

Türkiye’de yüz binlerce insan internet sansürüne yönelik kararları protesto etti ancak AKP hükümeti insanların seslerini duymazlıktan geldi ve protestocuları polis şiddetiyle bastırdı.

Bizler tüm internet vatandaşlarını, Türkiye hükümetini bu absürd politikalardan vazgeçmeye iterek, konuşma özgürlüğünü desteklemeye çağırıyoruz. Serbest bilgi akışı engellenemez. Bilgi paylaşımı durdurulamaz. Korku eşiklerini aşarak, bu temel haklarımızı savunmanın zamanıdır.
Daha fazla bilgi için: http://tinyurl.com/5vd4f9p
Internet erişiminin serbestleştirilmesi için neler yapabileceğimizi tartışmak için IRC kanalında bize katılın: http://chat.mibbit.com/?server=194.8.74.43&channel=%23opTurkey
(server: irc.anonops.li, channel #opturkey)

Bizler ‘Anonim’iz.
Bizler çoğunluğuz.
Bağışlamayız.
Unutmayız.
Bizi bekleyin.

Advertisements

Diskussionen

Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Anonymous attackiert GVU-Seite « Der Überwachungsbürger - Juni 12, 2011

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

Member of The Internet Defense League

Kalender

Juni 2011
M D M D F S S
« Mai   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategorien

Archiv

Legal Guide For Bloggers

Bloggers' Rights at EFF

Interessantes

Link Anonymizer

Independent Tests of Antiv-Virus Software

BSD Aktuell

Hacker News

Blog Stats

  • 294,667 hits

Haftungsausschluss

disclaimer

Advertisements
%d Bloggern gefällt das: